Co drgania mówią o stanie maszyny?

Drgania uznawane są za bardzo dobry wskaźnik stanu maszyny. Da się je mierzyć oraz interpretować, na co pozwala diagnostyka drganiowa, która zakłada, że im energia tych procesów jest większa, tym stan danej maszyny się pogarsza. Jakie usterki można dzięki temu rozpoznać?

Stopień zużycia łożyska

Jedną z głównych przyczyn mechanicznych awarii maszyn jest uszkodzenie łożyska. Sam ten podzespół nie wytwarza hałasów, a to co uważamy za jego szum, to w rzeczywistości efekt drgań generowanych w sposób pośredni lub bezpośredni przez łożysko względem otaczającej je konstrukcji. Wśród przyczyn powstawania tego typu drgań najczęstsze to: promieniowe lub osiowe luzy w łożysku, a także defekty koszyka, który utrzymuje elementy toczne. Praca z uszkodzonym podzespołem sprawia, że wzrastają opory ruchu i tarcia, a także wzrasta temperatura. Prowadzi to do obniżenia wytrzymałości i w efekcie końcowym może przyczynić się do powstania kosztownych awarii.

Uszkodzenia koła zębatego

Drgania w maszynie mogą informować także o uszkodzeniu koła zębatego. Przyczyną szybszego zużywania się jego powierzchni roboczych może być zjawisko określane mianem pittingu, czyli zużycia wykruszającego, które pojawia się na smarowanym styku dwóch powierzchni metalicznych. Zjawisko to prowadzi m.in. do powstawania mikroszczelin, ich późniejszego rozklinowania, a finalnie do wyrywania cząsteczek materiału z wierzchniej warstwy koła zębatego.

Niewyważenie

Niewyważenie wirnika maszyny to sytuacja gdy oś centralna masy różni się od osi centralnej wału. Podczas obracania się wirnik, który nie został dobrze wyważony, chce obracać się wokół centralnej osi masy, jednak łożyska ograniczają ten ruch, a odśrodkowa siła powoduje jego drgania. Te natomiast doprowadzają do uszkadzania łożysk, a nawet  wirnika. 

Aby w porę wykryć potencjalne problemy, a tym samym uniknąć kosztownych napraw, niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń do pomiaru drgań, w których produkcji specjalizujemy się od 25 lat. Wszystkie wyniki dokonywanych pomiarów można zapisywać w wewnętrznej pamięci urządzenia, co zapewnia lepszą kontrolę nad stanem maszyn i ułatwia analizy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą.