Czym się kierować przy wyborze czujników pomiaru wibracji?

wykres

Czujnik drgań to akcelerometr, który służy do pomiaru wibracji maszyn w warunkach przemysłowych. Takie pomiary prowadzone są zarówno w kierunku monitorowania sprawności działania, a także w celu zapewniania bezpiecznego funkcjonowania różnorodnych urządzeń.  Obecnie dostępne są różne warianty czujników pomiaru wibracji. W tym wpisie podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu do pomiaru wibracji.

Wybór czujnika wibracji — na co warto zwrócić uwagę?

Akcelerometr pozwala kontrolować stan techniczny urządzeń oraz dokonywać diagnostyki urządzeń, które narażone są na drgania o niskiej częstotliwości i małej amplitudzie, czyli wibracje. Czujnik ten przetwarza mechaniczną energię drgań w sygnał elektryczny, który zamieniany jest na wynik pomiaru. Najpopularniejszym typem czujników pomiaru wibracji są akcelerometry piezoelektryczne. To właśnie one znajdują najczęstsze zastosowanie w przemyśle, ponieważ zapewniają dużą czułość i precyzję działania.

Urządzenie musi też wyróżniać się odpornością na uszkodzenia oraz działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim czynników chemicznych i wysokich temperatur. Środowisko, w którym zwykle pracują maszyny w zakładach przemysłowych, zwykle jest bardzo wymagające pod tym względem, dlatego też czujniki muszą być wykonane z materiałów o określonych właściwościach.

Przy wyborze czujnika trzeba też zwrócić uwagę na parametry pracy maszyny. Akcelerometr musi ściśle odpowiadać jej potrzebom. To jeden z najważniejszych warunków, jakimi trzeba się kierować, dokonując wyboru. Uwzględnić należy m.in. zakres pomiarowy i dynamiczny, częstotliwość urządzenia oraz jego wrażliwość, amplituda sygnałów wibracyjnych itp.

Oferowane przez naszą firmę czujniki wibracji wyróżniają się wysoką jakością i niezawodnością działania. Z powodzeniem nadają się do różnorodnych zastosowań przemysłowych. Zapewniamy różne warianty akcelerometrów, dlatego też każdy Klient ma możliwość znalezienia urządzenia najlepiej dostosowanego do potrzeb.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.