Dlaczego powinno się regularnie wyważać maszyny?

wyważanie maszyn

Zaawansowane technologicznie maszyny ułatwiają codzienną pracę i sprawiają, że możliwe jest wykonywanie nawet bardzo trudnych i niebezpiecznych zadań. Kluczem do sukcesu jest jednak ich prawidłowe działanie. Aby osiągnąć dobre efekty, należy m.in. przeprowadzać regularne wyważanie maszyny. Dlaczego jest ono ważne?

Dlaczego wyważanie maszyn jest ważne?

Nierównomierne rozłożenie masy wirnika sprawia, że na maszynę oddziałują niepożądane siły odśrodkowe, wywołujące niesymetryczną rotację i wibracje, które niszczą łożyska wrzecion.

To sprawia, że maszyna:

  • działa niepoprawnie,
  • może zostać całkowicie uszkodzona,
  • zużywa się kilka razy szybciej, co wiąże się z koniecznością wymiany elementów i kosztami.

Systematyczne przeprowadzanie wyważania maszyny poprawia więc jakość jej użytkowania, bezpieczeństwo pracy, a także ogranicza konieczne wydatki.

Jak przebiega wyważanie maszyn?

Do wyważania wykorzystywane są specjalistyczne wyważarki występujące w wersji stacjonarnej lub w wersji mobilnej, której można użyć bezpośrednio w miejscu działania maszyny. Druga opcja, czyli wyważarka mobilna, jest szczególnie polecana, ponieważ wiąże się z większą wygodą i brakiem konieczności rozmontowania konstrukcji na mniejsze elementy.

Wyważanie powinno odbywać się pod nadzorem specjalistycznej ekipy, złożonej z fachowców, którzy znają się zarówno na budowie maszyn, jak i na działaniu wyważarek. Kluczowe znaczenie ma również wykorzystanie profesjonalnego sprzętu, takiego jak stosowane przez nas urządzenie DIAMOND 401.

Zalety skorzystania z naszych usług to m.in.:

  • możliwość wyważenia maszyny w miejscu jej pracy,
  • zaawansowana technologia pomiarów oparta na wykorzystaniu wyważania jedno- lub dwupłaszczyznowego,
  • możliwość jednoczesnego przeprowadzenia wyważania i diagnostyki.