Jak prawidłowo wyważać wirniki?

wirnik silnika elektrycznego

Urządzenia wykorzystywane w procesach produkcyjnych powinny zawsze działać sprawnie i wydajnie. Wszelkie awarie mogą doprowadzić do niepotrzebnych przestojów w pracy, generujących straty finansowe. Dlatego też bardzo ważna jest diagnostyka, która pozwala na bieżąco kontrolować stan techniczny sprzętu i identyfikować ewentualne nieprawidłowości. Warto też wdrażać odpowiednie działania prewencyjne, które chronią urządzenia przed działaniem szkodliwych sił. Jedną z takich czynności jest wyważanie elementów wirujących. Na czym polega wyważanie wirników? W jaki sposób odbywa się ten proces? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

Jak przebiega proces wyważania wirników?

Proces ten odbywa się z zastosowaniem wyważarki wirników, czyli specjalnego urządzenia do wyważania obracających się elementów. W pierwszym etapie należy sprawdzić poprawność działania wirnika. Kolejnym krokiem jest analiza, która umożliwia dokładne określenie parametrów komponentu i zaplanowanie działań z zakresu wyważania. W ofercie naszej firmy dostępne są urządzenia, które łączą w sobie funkcje diagnostyczne z możliwością wyważania wirników. Zapewniają wygodę zastosowania oraz szybkie działanie — bez konieczności przestojów w procesach przemysłowych. Wyważarka może być użyta w miejscu zamontowania wirników, a więc nie ma potrzeby ich demontażu, transportu do serwisu i montażu. Jest to spore udogodnienie, szczególnie dla przedsiębiorstw, w których każde unieruchomienie maszyny wiąże się ze stratami finansowymi. Przykładem takie urządzenia, które zapewnia nasza firma, jest DIAMOND 401.

Dlaczego wyważanie wirników jest tak ważne?

Odpowiednie wyważenie elementów wirujących jest ważne nie tylko dla ich prawidłowej pracy, ale i eliminacji zbędnych wibracji i drgań, które generują niepotrzebny hałas. Oprócz tego w przypadku maszyn służących do precyzyjnego wykonywania produktów ma to znaczenie dla lepszej jakości wykonania.

Przy nierównomiernie rozłożonej masie wirnika dochodzi do działania niepożądanych sił odśrodkowych, które powodują niesymetryczną rotację i wibracje. Wszystkie te czynniki są główną przyczyną niszczenia łożysk wrzecion. Zastosowanie wyważarki do wirników to najlepszy sposób, aby przeciwdziałać tego typu problemom, ograniczając do minimum ryzyko poważnych awarii i niepotrzebnych przestojów.