Czym są przetworniki wykorzystywane w miernikach drgań i jakie rodzaje przetworników można stosować w akcelerometrach? – Przygotowaliśmy krótki wpis na temat pomiarów wielkości nieelektrycznych. Jak to się właściwie dzieje, że poziom drgań, które nie są wielkością elektryczną, możemy odczytać w formie prostego wyniku na wyświetlaczu?
Rodzaje mierników drgań i podstawowa zasada działania najpopularniejszego miernika
Zacznijmy od tego, że do wykonywania pomiarów drgań możemy stosować mierniki (akcelerometry) z różnymi przetwornikami. Trzy podstawowe rodzaje to przetworniki piezoelektryczne, piezooporowe i pojemnościowe. Najpopularniejsze są pierwsze z nich – mówimy wówczas o piezoelektrycznych analizatorach drgań lub akcelerometrach piezoelektrycznych. Przetwornik jest niezbędny przy różnych układach pomiarowych wielkości nieelektrycznych, jego zadaniem jest przetworzenie wielkości na wielkość elektryczną. W uproszczeniu proces możemy opisać tak: przetwornik, w który wyposażony jest analizator drgań, ma wbudowane płytki – działające na nie siły drgań (konkretniej rozciąganie i ściskanie) generują proporcjonalny ładunek elektryczny. Urządzenie przetwarza sygnał i podaje na wyświetlaczu wynik.
Zastosowanie mierników drgań i systemów ciągłego monitorowania
Regularne pomiary drgań mogą zapobiegać awariom maszyn. W zależności od potrzeb – rodzajów maszyn i wytycznych dotyczących wykonywania pomiarów – możemy stosować przenośne mierniki drgań lub instalować systemy ciągłego monitorowania drgań. Urządzenie lub system monitorowania dobieramy do diagnozowania maszyny lub maszyn pod względem wymaganych parametrów, takich jak zakresy pomiarowe dla miernika (szczytowe przyspieszenie, prędkość, przemieszczenie), częstotliwości, charakterystyka rejestratora itd.